Marta purchase a paperweight in the shape of a cone. The radius to be 10 centimeters and also the height was 9 centimeters. Find the volu

Step-by-step explanation:

im not certain if you"re using 3.14 for pi or 3 however here"s the thedesigningfairy.com because that pi of 3.14

V= 179.59Then you have to multiply the by 24 to acquire the full thedesigningfairy.com which would certainly be 4310.16

Find every percent the change. Ring to the nearest totality percent if necessary. State whether the percent of readjust is an increase


Rachel paints 5 1 2 512 square meters of wall an are in 1 3 13 hour. What area of wall room can she repaint in 1 hour? One 200-gra

QUESTION 1

It was offered that Rachel deserve to paint 512 square meters of wall in 13 hours.

You are watching: The square of a number is 12 less than 7 times the number. what is the number?

We can write the ratio,

*
.

We want to uncover what area that wall room she have the right to paint in 1 hour.

Let the area of wall space she have the right to paint in 1 hour it is in

*
square meters.

We deserve to again create the ratio,

*
.

We recognize this is walking to be less, so if less an ext divides.

*

This gives,

*
come the nearest hundredth.

QUESTION 2

It was given that;

*
.

We want to uncover how lot one kilogram the rice costs and also we additionally know that,

*
.

so we let

*
it is in the expense of 1 kg.

Then,

*
.

We understand this is walk to it is in more,so if more less divides,

*

*

Therefore 1k expense $ 40.60

QUESTION 3

We were given that, john ran 12 mile in 5 minutes.

We can write this ratio as

*

or

*

Al ran 13 miles in 4 minutes.

We deserve to write this one also as,

*
or

*

The least typical denominator because that the two fractions is 20.

In equivalent fractions, man "s rate is

*

and

Al"s price is

*

We can see that, in 20 minutes, john covers 48 miles while Al consist of 65 miles.

Hence, Al ran at a faster rate.

QUESTION 4

We were given that, a half-gallon jug that milk prices $ 2.95 at a particular store.

We have the right to write this together a ratio to get,

*
.

When us multiply each term that the proportion by 2, us get,

*
.

This means that 1 jug of milk expenses $ 5.90 at this very same store.

We were provided that at another store, a gallon jug of milk costs $ 5.95.

Therefore the fifty percent gallon jug that milk for $ 2.95 is cheaper.

QUESTION 5

We were offered that at a particular store, a package of nine 12-ounce can be ~ of cola expenses $7.50

Nine 12 ounce cans synchronizes 108 ounces in total.

If 108 ounces coincides to $ 7.50, then,

64 ounces coincides to

*
.

This method that a half-gallon cola in this store costs approximately $ 4.44.

See more: Used 2001 Mercedes-Benz S-Class, Used 2001 Mercedes

If a half- gallon party of the exact same cola is sold for 2.90 dollars in ~ a different store, this one is cheaper.